Zespół

Pracownicy

dr hab. inż. Grzegorz Brus, prof. AGH

Dr hab. inż. Grzegorz Brus w 2011 roku obronił z wyróżnieniem doktorat w dyscyplinie Energetyka na Wydziale Energetyki i Paliw, Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Badania eksperymentalne do doktoratu zostały przeprowadzone w ramach umowy bilateralnej w Shibaura Institute of Technology w Tokio, Japonia. Po obronie pracy doktorskiej odbył dwuletni staż naukowy, finansowany przez Japońskie Towarzystwo Popierania Nauki (JSPS), w Kyoto University, Kioto, Japonia. Studiował zagadnienia związane z energetyką między innymi w tak prestiżowych Europejskich ośrodkach naukowych jak: École Polytechnique Fédérale de Lausanne, Lozanna, Szwajcaria czy też The University of Twente, Enschede, Holandia. Obecnie pracuje na stanowisku profesora uczelni w Katedrze Podstawowych Problemów Energetyki, Wydziału Energetyki i Paliw. Jego zainteresowania badawcze skupiają się wokół ogniw paliwowych typu SOFC. Prywatnie interesuje się językiem i kulturą Japonii.

mgr inż. Szymon Buchaniec

Mgr inż. Szymon Buchaniec w 2018 roku uzyskał tytuł magistra na wydziale Energetyki i Paliw, Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Obecnie równolegle kontynuuje studia doktoranckie na kierunku Energetyka oraz inżynierskie Informatyki Stosowanej na wydziale Fizyki i Informatyki Stosowanej. Od stycznia 2018 roku, pracuje w zespole FIRST-TEAM. W ramach projektu zajmuje się opracowaniem algorytmu genetycznego do zastosowań w optymalizacji mikrostruktury ogniw paliwowych typu SOFC. Jego zainteresowania naukowe skupiają się wokół wizualizacji komputerowych zjawisk fizycznych.

mgr inż. Maciej Chalusiak

Mgr inż. Maciej Chalusiak otrzymał tytuł inżyniera w 2013 roku, kończąc kierunek Energetyka na Wydziale Eneregtyki i Paliw Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie, gdzie badał cermiaczne materiały perowskitowe i ich zastosowania w stałotlenkowych ogniwach paliwowych (ang. Solid Oxide Fuel Cell, SOFC). W 2016 roku, pozostając na tym samym wydziale, otrzymał tytuł magistra inżyniera w dziedzinie Modelowania Komputerowego w Energetyce, broniąc pracę dyplomową poświęconą numerycznej analizie pracy ogniw SOFC. W 2017 otrzymał wyróżnienie w konkursie na najlepszą pracę magisterską Diamenty AGH. Obecnie jest doktorantem w Katedrze Podstawowych Problemów Energetyki przy AGH oraz członkiem zespołu w projekcie First TEAM Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej. Jego badania mają na celu rozwijanie nowoczesnych technik wytwarzania materiałów elektrodowych dla ogniw SOFC metodą druku 3D z wykorzystaniem technologii Robocasting wytwarzania obiektów za pomocą komputerowo sterowanego urządzenia budującego.

mgr inż. Marcin Pająk

Marcin Pająk w 2018 roku obronił tytuł magistra na Wydziale Energetyki i Paliw Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Obecnie odbywa studia doktoranckie na kierunku Energetyka, w tej samej jednostce. W ramach studiów magisterskich odbył staż naukowy w Shibaura Institute of Technology w Tokio, Japonia. W ramach odbytego stażu zajmował się analizą eksperymentalną procesu reformingu parowego metan, który jest głównym źródłem zasilania ogniw paliwowych typu SOFC w wodór. Naukowo interesuje się modelowaniem numerycznym zagadnień mechaniki płynów i transportu ciepła, a także nowoczesnymi technologiami w energetyce. Prywatnie zapalony żeglarz. Pracę w zespole FIRST-TEAM rozpoczął w styczniu 2018 roku.

mgr inż. Karol Śreniawski

Mgr inż. Karol Śreniawski jest absolwentem Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, wydziału Inżynierii Mechanicznej i Robotyki, kierunku Mechanika i Budowa Maszyn, gdzie w 2017 roku uzyskał tytuł inżyniera, a w 2018 tytuł magistra. Część badań do swojej pracy magisterskiej przeprowadził w Shibaura Institute of Technology w Tokio, Japonii, gdzie odbył staż naukowy. Obecnie jest doktorantem na Wydziale Fizyki i Informatyki Stosowanej, AGH. Do zainteresowań naukowych zalicza technologie wykonawcze, modelowanie CAD/CAM, mechanikę, wytrzymałość materiałów, hydraulikę i pneumatykę. Od czerwca 2019 roku pracuje w projekcie FIRST-TEAM, gdzie zajmuje się projektowaniem i konstruowaniem systemu ogniw paliwowych. Prywatnie pasjonat motoryzacji oraz modeli latających.

Studenci

inż. Marek Gnatowski

Inż. Marek Gnatowski od marca 2019 roku zatrudniony w zespole FIRST-TEAM Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej. W 2019 roku uzyskał tytuł inżyniera, kończąc kierunek Energetyka na wydziale Energetyki i Paliw, Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Obecnie kontynuuje studia magisterskie na kierunku Informatyka ze specjalnością Wytwarzanie Oprogramowania na wydziale Informatyki, Elektroniki i Telekomunikacji na tej samej uczelni. Jego badania mają na celu rozwiązywanie problemów w energetyce za pomocą sztucznych sieci neuronowych.

Alumni

dr inż. Michał Wróbel

Dr inż. Michał Wróbel jest absolwentem Wydziału Budowy Maszyn i Lotnictwa (WBMiL) Politechniki Rzeszowskiej, gdzie obronił z wyróżnieniem prace: magisterską (2006) oraz doktorską (2010). Projekt badawczy realizowany w ramach obu prac dotyczył matematycznego modelowania zagadnień wymiany ciepła i masy w obszarach złożonych. Za uzyskane wyniki Dr Wróbel został dwukrotnie nagrodzony w konkursach Polskiego Towarzystwa Matematycznego. W 2006 Dr Wróbel otrzymał medal ‘Primus Inter Pares’ dla najlepszego absolwenta WBMiL. W 2007 realizował stypendium badawcze na Wydziale Nauk Matematycznych University of Liverpool. Po uzyskaniu doktoratu Dr Wróbel pracował jako inżynier metod numerycznych w EUROTECH sp. z o. o. a od 2011 do 2017 pozostawał pracownikiem badawczym na Wydziale Matematyki Abersytwyth University (Wielka Brytania). W ramach projektów badawczych realizowanych przez Aberstwyth University dr Wróbel zajmował się matematycznym modelowaniem wieloskalowych sprzężonych pól fizycznych. Od lipca 2017 jest członkiem zespołu FIRST TEAM w Katedrze Podstawowych Problemów Energetyki, Wydziału Energetyki i Paliw Akademii Górniczo-Hutniczej.

dr inż. Marcin Moździerz

Mgr inż. Marcin Moździerz ukończył studia inżynierskie na kierunku Energetyka na Wydziale Energetyki i Paliw Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie w roku 2013. Kontynuował studia na poziomie magisterskim również na Wydziale Energetyki i Paliw, na specjalności Energetyka Jądrowa, łącząc je ze studiami indywidualnymi z rozszerzonym programem analizy numerycznej pod kierownictwem prof. dr. hab. inż. Janusza S. Szmyda, ukończone z wyróżnieniem w 2014 roku. Obecnie realizuje studia doktoranckie na Wydziale Energetyki i Paliw. Jego zainteresowania naukowe skupiają się wokół modelowania matematycznego stałotlenkowych ogniw paliwowych z uwzględnieniem mikrostruktury elektrod oraz modelowania matematycznego procesów chemicznych, cieplnych i przepływowych.

mgr inż. Tomasz Prokop

Mgr inż. Tomasz Prokop uzyskał tytuł magistra na Wydziale Energetyki i Paliw Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie w roku 2017. Obecnie w tej samej jednostce odbywa studia doktoranckie na kierunku Energetyka. Staż odbył w warszawskim Centrum Zastosowań Matematyki i Inżynierii Systemów PAN, pracując nad implementacją modeli matematycznych z zakresu makroekonomii, ubezpieczeń i zarządzania w branży serwisowej, jak również nad projektami związanymi z popularyzacją nauki. Interesuje się zastosowaniem metod numerycznych w rozwiązywaniu zagadnień transportowych w ośrodkach wielofazowych, oraz zagadnieniami związanymi z tworzeniem siatki numerycznej na bazie obrazów uzyskanych metodą tomografii FIB-SEM. Pracę w zespole FIRST-TEAM rozpoczął w styczniu roku 2017.

mgr inż. Maciej Jaskiernik

Mgr inż. Maciej Jaskiernik uzyskał tytuł inżyniera na Wydziale Energetyki i Paliw Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie w roku 2016. Obecnie w tej samej jednostce odbywa studia magisterskie o specjalizacji Modelowanie Komputerowe w Energetyce. Staż odbył w Warszawskim Instytucie Lotnictwa, zajmując się modelowaniem matematycznym zagadnień wymiany ciepła wewnątrz komór spalania, odrzutowych silników lotniczych. Interesuje się modelowaniem numerycznym zagadnień mechaniki płynów, wymiany ciepła, reakcji chemicznych, a także motoryzacją. Pracę w zespole FIRST-TEAM rozpoczął w styczniu roku 2017.

mgr inż. Marcin Tomiczek

Inż. Marcin Tomiczek w 2016 roku uzyskał tytuł inżyniera na Wydziale Energetyki i Paliw, Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, gdzie prowadził rozważania teoretyczne nad możliwością wykorzystania reformingu węglowodorów wyższych do zasilania ogniw paliwowych typu SOFC. Obecnie w tej samej jednostce odbywa studia magisterskie o specjalizacji Modelowanie Komputerowe w Energetyce. W ramach projektu First TEAM, kontynuuje swoje badania realizując pracę dyplomową, której celem jest opracowanie modelu reaktora do reformingu mieszaniny węglowodorów wyższych z uwzględnieniem termodynamicznej analizy osadzania węgla. Jest to zagadnienie niezwykle istotnie ponieważ wyższe węglowodory w ilościach od 1–10% znajdują się w gazie ziemnym, który służy do zasilania wysokotemperaturowych ogniw paliwowych typu SOFC. Naukowo interesuje się modelowaniem procesów cieplnych z uwzględnieniem reakcji chemicznych.